Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
درباره ما::
فرآیند ترجمان دانش::
آیین نامه تدوین خبر::
راهنمای تکمیل فرم ترجمان دانش::
فرم ترجمان دانش::
پیام پژوهش::
طرح های خاتمه یافته ::
تماس با ما::
اخبار::
::
پایگاه نتایج پژوهشهای سلامت کشور

AWT IMAGE
       News.research.ac.ir

پایگاه نتایج پژوهش  سلامت زنجان
 News.research.ac.ir/zums

..

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: پیام ::
 | تاریخ ارسال: 1398/12/22 | 
عنوان طرح:
ساخت و بررسی کارایی داربست نانوفیبری حاوی ماده Emu oil و سلول‌های بنیادی مزانشیمی ترشح کننده پروتئین نوترکیب GDNF جهت استفاده در ترمیم ضایعات نخاعی
نام مجری/محقق:
کاظم نجاتی 
همکاران پژوهشی:
دکتر یوسف مرتضوی
دانشکده:
پزشکی
تاریخ اتمام طرح:
98/12/14
نوع مخاطب طرح:
متخصصین سلامت 
 
پیام پژوهشی :
بازگشت عملکرد نورون‌های از دست رفته بعد از آسیب نخاعی هنوز به عنوان چالشی بزرگ در پزشکی بازساختی مطرح می‌باشد. کاربرد ترکیبی از روش‌های درمانی به طور هم زمان (سلول درمانی و ژن درمانی در ترکیب با داربست‌ها) از چشم اندازهای مفید در درمان این ضایعه محسوب می‌شود. در این مطالعه کارایی داربست‌های پلیمری حاوی ماده بیواکتیو همراه با سلول‌های بنیادی مزانشیمی مهندسی ژنتیک شده در ترمیم آسیب نخاعی بررسی شد.
آنالیز Emu oil نشان داد که این ماده طبیعی غنی از اسیدهای چرب می‌باشد که به عنوان ماده مغزی برای رشد سلول های بنیادی محسوب می شود. الحاق این ماده زیست فعال به داربست های پلیمری باعث افزایش استحکام داربست ها شد و همچنین تکثیر و زنده مانی سلول های بنیادی مزانشیمی کشت داده شده بر روی آنها بهبود یافت. سلول های بنیادی مهندسی ژنتیک شده فاکتور رشد به میزان زیادی تولید کردند و بنابرین زمانی که داربست حاوی ماده زیست فعال طبیعی به همراه سلول بنیادی مهندسی ژنتیک شده به محل ضایعه نخاعی پیوند زده شد، مانع پیشروی ناحیه آسیب دیده شده و در نهایت باعث ترمیم زود هنگام ضایعه نخاعی در مقایسه با گروه کنترل شد.
درمان ترکیبی پتانسیل بالایی در افزایش کارایی روش‌های ترمیم در پزشکی بازساختی بخصوص در سیستم عصبی دارد. بنابرین درمان ترکیبی ممکن است در آینده بصورت بالینی به عنوان روش درمانی نوین در آسیب نخاعی مورد استفاده قرار گیرد. داربست های حاوی ماده بیواکتیو می تواند بصورت تجاری تولید و بسته بندی گردد و در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.

 
دفعات مشاهده: 29 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر