دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

آگهی پذیرش نیروی بهورز برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

 | تاریخ ارسال: 1399/5/14 | 

آگهی پذیرش نیروی بهورز برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

 

 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان برای تامین بهورز مورد نیاز خود در خانه های بهداشت روستاهای تابعه طبق مفاد دستورالعمل اجرایی پذیرش و جذب بهورز از بین افراد واجد شرایط و بومی روستا از طریق امتحان عمومی، تخصصی، مصاحبه و گزینش پذیرش می نماید. پذیرفته شدگان پس از طی دوره بهورزی و قبولی به صورت قرارداد پیمانی و یا  کارمعین (براساس مجوز اختصاص داده شده مربوطه ) صرفاً جهت خدمت در خانه بهداشت روستای مورد نظر به کارگیری خواهند شد. (جهت مشاهده لیست روستاهای مورد نظر کلیک نمایید)

 * جهت دریافت فرم های مورد نیاز جهت ثبت نام کلیک نمائید.

* جهت ثبت نام کلیک نمائید.


دفعات مشاهده: 304 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

فوق تخصص خون و سرطان؛ میزان درگیری بیماری سرطان با ویروس کرونا پایین است

 | تاریخ ارسال: 1399/5/11 | 

فوق تخصص خون و سرطان؛

میزان درگیری بیماری سرطان با ویروس کرونا پایین است

 
فوق تخصص خون و سرطان گفت:  میزان درگیری بیماران سرطانی در مقایسه با سایر بیماری ها با ویروس کرونا طبق آمار پایین است شاید بتوان گفت بدلیل رعایت اصول بهداشتی که بیمار مبتلا به سرطان انجام میدهد باشد
به گزارش وب دا – زنجان؛ دکترمینوش مقیمی فوق تخصص خون و سرطان ‌شنبه یازدهم مردادماه در ویژه برنامه سلامت مستقر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: کسی که درگیر سرطان است ریسک ابتلا به کرونا نیز بیشتر است و هرچه بیماری در شخص فعال باشد میزان درگیری نیز بیشتر میشود.
دکترمقیمی در ادامه گفت: علایم ویروس کرونا در بیماری سرطان نیز همان علایم معمول است قطعا در مورداین بیماری حساسیت بیشتر است چون وقتی فرد مبتلا به سرطان درگیر می شود بیماری پیش رونده تر می شود توصیه ای که به این قبیل بیماران داریم حتما زمانیکه علایم بیماری کرونا را در خود مشاهده کردند با پزشک معالج خود مراجعه کنند تا تحت کنترل باشند
این فوق تخصص سرطان در ادامه گفت: زمانیکه فرد مبتلا به سرطان به کرونا نیز مبتلا می شود مجبوریم درمان اصلی را قطع کنیم تا پس از بهیودی ادامه درمان پیگیری شود.
وی عنوان کرد طبق پیشنهادات جهانی که در مورد بیماران سرطان وجود دارد این است که اگر بیماری سرطان در فردی بسیار خفیف و محدود است کمی در مان عقب انداخته شود ولی بیماری سرطان شدید باشد در مان اصلی قطع شود و حتما این بیماران ارتباط تنگاتنگی با پزشک معالج خود داشته باشند و اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند
وی افزود : توصیه اکید بر شهروندان ین است که با رعایت معقول و متعادل پروتکل های بهداشتی، استرس و اضطراب را از خود دور کنند .
 

دفعات مشاهده: 627 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان؛ بیماری کرونا از طریق ارتباطات مادر و فرزند منتقل می‌شود

 | تاریخ ارسال: 1399/5/9 | 
دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان؛
بیماری کرونا از طریق ارتباطات مادر و فرزند منتقل می‌شود
 
دکتر اصغر مرزبان در برنامه سلامت، اظهار داشت: بیماری کرونا از طریق ارتباطات مادر و فرزند منتقل می‌شود و اگر مادر علامت نداشته باشد می‌تواند با رعایت اصولی که گفته شد، با ریسک کمتری به بچه شیر بدهد.
 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سه‌شنبه هفتم مردادماه سال‌جاری، دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در برنامه سلامت مستقر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، اظهار داشت: کرونا سن و سال نمی‌شناسد و هر سنی مستعد ابتلا و درگیر شدن به این بیماری است.
 
دکتر مرزبان با بیان اینکه قبل از تعطیلات عید و فروردین، اطلاعات کافی درخصوص ویروس کرونا به دست نیامده بود و ازطرف دیگر هم باید به نسبت فراوانی جمعیت شیرخوار، نوزاد و کودک در مقایسه با بزرگسال توجه کنیم و اگر این موارد گفته شده را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که قبل از کرونا هم نوزاد مبتلا به کرونا داشتیم و الان هم داریم .
 
فوق تخصص نوزادان درخصوص انتقال کرونا از مادر به نوزاد تصریح کرد: نوزادان به طور معمول سه تا چهار هفته قبل از اینکه به اتاق زایمان هدایت شوند، اگر در یک محیطی بودند که این ویروس بوده، ریسک ابتلای به بیماری را دارند. و اطلاعاتی هم که جدیدا به دست آمده حاکی از اهمیت این موضوع است.
 
وی با اشاره به اینکه کودکان و نوزادان هم درگیر بیماری کرونا می‌شوند افزود: نوع علامت بالینی در این گروه‌های سنی نسبت به قبل و بعد از فروردین متفاوت شده و با توجه به اینکه همه می‌دانیم که چهره این ویروس در هر زمانی، ظاهرا تغییراتی پیدا کرده، برای همین مکانیزم اثری که این ویروس با بدن دارد و واکنش هر سیستم بدنی، در هر شخصی بسته به شرایط بیماری زمینهای و سن و سال، متفاوت است .
 
دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان اظهار داشت: به طور معمول نوزاد متولدشده از یک مادر با علامت بالینی غیرمعمول و تب، باید از نظر عفونت باکتری بررسی شود. و اگر این مادر خیلی بدحال باشد مشخص است که شرایط برای وی برقرار نیست. اما اگر مادر حالش خوب، سرفه‌های غیرمعمول نداشته، و علامت بالینی هم ندارد، می‌تواند با رعایت اصول محافظتی و بهداشتی ازجمله شستن مکرر دست‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، با کمک یک فردی، با نوزاد ارتباط برقرار کند .
 
به گفته دکتر مرزبان هنوز در مقالات منتشر نشده که بیماری کرونا از شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود. ولی جدیدا یک موردی گزارش شده که کرونا از جفت مادر و بند ناف به نوزاد منتقل شده و بعد از تولد علامت‌دار، و آزمایش کرونایش هم، مثبت اعلام شده است. ولی فقط با این یک مورد هم نمی‌توان اثبات کرد. و به همین جهت نیاز به بررسی تکمیلی بیشتر وجود دارد.
 
فوق تخصص نوزادان افزود: بیماری کرونا از طریق ارتباطات مادر و فرزند منتقل می‌شود و اگر مادر علامت نداشته باشد می‌تواند با رعایت اصولی که گفته شد، با ریسک کمتری به بچه شیر بدهد، و نتیجه اینکه، نقل و انتقال این ویروس بین مادر و فرزند دوطرفه است و رعایت اصول گفته شده می‌تواند انتقال ویروس را کمرنگ‌تر کند.
 
وی با بیان اینکه کرونا تابلوی بالینی بدی در کودک و شیرخوار دارد، ازجمله تب‌، اختلال هوشیاری و مشکل تنفسی جدید، و نیز یک نوع التهابی ناشی از ورود این ویروس به بدن، که در کل سیستم بدن مشکل آفرینی و اختلال هوشیاری ایجادکرده، و در نهایت در تمامی سنین در سطح سلولی کمبود اکسیژن ایجاد می‌کند. ولی موضوعی که در سنین پایین خیلی حیاتی‌تر است این است که این اتفاقات، انتهایش به درگیری ارگان‌های مختلف و اختلال در اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها ختم می‌شود و این شرایط به گونه‌ای است که به ظاهر همه چیز خوب، ولی در سطح سلولی، پیامدهای خودش را ایجاد می‌کند.
 
دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با بیان اینکه همه ما می‌دانیم که بیماری کرونا هیچ دارو و واکسنی ندارد، و موضوع مهم در این خصوص، پیشگیری و جلوگیری از انتقال بیماری است و در این راستا بر جدی گرفتن شستشوی مکرر دست‌ها و استفاده اصولی از ماسک تاکید می‌شود.

دفعات مشاهده: 555 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشکده پزشکی؛ در ایام درگیری با بیماری کرونا چرخه کاری، درمانی، بهداشتی و آموزشی کشور برقرار است

 | تاریخ ارسال: 1399/5/4 | 

رئیس دانشکده پزشکی؛
در ایام درگیری با بیماری کرونا چرخه کاری، درمانی، بهداشتی و آموزشی کشور برقرار است
 
به گزارش وب دا- زنجان؛ دکتر ایوب پزشکی رئیس دانشکده پزشکی و فوق تخصص کلیه دوم مرداد  در ویژه برنامه سلامت گفت: ما با همه گیری جهانی یک بیماری تنفسی مواجه هستیم که از طریق ذرات تنفسی منتقل میشود و یک بیماری واگیردار هست و ضریب سرایت آن بالاست و باید تمهیداتی را در زمینه آموزش پایه ریزی بکنیم که فاصله گذاری بین افراد آموزش گیرنده در حد استاندارد مطلوب باشد تا بتوانیم از بیمار شدن آموزش گیرندگان جلوگیری کنیم  و از آنجایی که بیماری پاندمی است و یک زمان بیشتری را خواهد گرفت و پیش بینی میشود که نزدیک یک تا دو سال دیگر متوقف نشود چون این دو سال زمان طولانی هست و آموزش دانشجویان توقف پذیر نیست و کشور ما به این کار و تحصیل ها نیازمند است و چرخه کاری، درمانی، بهداشتی و آموزشی کشوربا این تداوم فارغ التحصیل ها برقرار است.

وی افزود:  دانشجویان در رده‌های مختلف که در علوم پایه آموزش می‌بینند یا در دوران کارآموزی و کارورزی و یا دوران تخصصی آموزش می‌بیند تمهیداتی اندیشیدیم که وقفه تحصیلی نداشته باشند  از همان دوران اسفندماه ما آموزش از راه دور به روش مجازی داشتیم که دانشجویان  به شکل مجازی چه به شکل زنده چه به شکل ضبط شده و با ارائه تکالیف مهم که در منزل در بین فواصل کلاسها دانشجو ها به شکل تصویری انجام ‌دادند .

دکترپزشکی افزود: این روش آموزشی مجازی به عنوان مکمل آموزشی در دوران آینده  زمانی که  فاصله‌گذاری اجتماعی به اتمام رسید نیز می تواند استفاده بشود چون روش مفیدی بود
وی افزود: ولی در مورد آموزش رشته‌های بالینی مشکلاتی داریم به چند دلیل که دانشجویان با همه بیماریها الان نمیتونند آشنا بشوند علتش اینه که خیلی از بیماران به خاطر اینکه تخت‌های بیمارستان با بیماران کرونایی اشغال شده است به همین دلیل به  کارآموزان وقفه تحصیلی دادیم و آموزشهایی که  نیاز داشتند آنها را انجام دادیم و آماده کرده ایم که به تدریج با زمان فرونشست بیماری که به قسمت زیر منحنی بیماری که نزدیک میشیم در این روزها بتوانیم با بخش‌هایی که آماده بهره‌برداری داریم بتوانند آموزش لازم را ببینند

 این متخصص داخلی درادامه به بیماری کرونا ویروس نیز اشاره نمود و افزود :  ۹۰درصد افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ یا کرونا حال عمومی خوب دارند و به شکل سرپایی درمان می‌شود و این افراد در سطح جامعه و خانواده خودشان در مشاغل متفاوتی مشغول به کار هستند به خاطر اینکه ما بتوانیم بیماران را هم خوب درمان بکنیم و هم از انتشار بیماری جلوگیری بکنیم شناخت سریع بیمارها وظیفه تیم پزشکی و گروه بهداشت است که خوشبختانه با آگاه سازی های متعدد مردم که علایم بیماری را میشناسند بعد از اینکه شناسایی کردیم بایستی طبق قانون خانواده و محل کار مطلع شوند و اینها از حضور در محل کار خودداری کنند و در قرنطینه باشند اغلب اینها نیاز به درمان دارویی ندارند .

ولی بیمارانی هم داریم که اینها علائم شدید هستند و در بیمارستان بستری شدند که  شرایط درمانی مهیا ست و وسایل حفاظت شخصی برای پرسنل بیمارستان و اطبا فراهم هست ولی زمانیکه ترخیص می‌شوند باید توجه داشته باشند که ترخیص از بیمارستان به معنا و مفهوم بهبودی کامل و قطعی بیماری زا بودن نیست زمان حضور اضطراری اینها در بیمارستان نیاز به اکسیژن داشتند تمام شده ولی ادامه بیماریزایی وجود دارد و ممکن است که بخشی از علائمشون هنوز ادامه داشته باشد و این به معنی بهبود یافته انتشار یا ختم و انتشار بیماری نیست اینها باید دو هفته بعد از مرخص شدن از بیمارستان تمام تمهیداتی که به افراد سرپایی بیماران اشاره کردیم و  اجرا بکنند .

دفعات مشاهده: 1117 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس اورژانس استان زنجان؛ ابتلای ۲۳ نفر از نیروهای اورژانس به کرونا

 | تاریخ ارسال: 1399/5/2 | 
رییس اورژانس استان زنجان؛
ابتلای ۲۳ نفر از نیروهای اورژانس به کرونا 

 
 دکتر اصغر جعفری‌روحی در نشست خبری در استودیوسلامت استان زنجان، با اشاره به اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا، اورژانس استان بیش از ۱۶ هزار ماموریت انجام داده است، که ۲ هزار و ۴۵۰ مورد آن مربوط به تصادف بود، اظهار داشت: ۲۳ نفر از نیروهای اورژانس در مواجهه با بیماران مبتلا به کرونا به این بیماری مبتلا شده‌اند .


پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان قبل از ظهر سه‌شنبه ۳۱ تیرماه سال‌جاری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که ازطریق ویدیوکنفرانس در استودیوسلامت استان زنجان، مستقر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد، اظهار داشت: اورژانس پیش‌بیمارستانی یا اورژانس ۱۱۵ استان زنجان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا (اسفندماه سال ۹۸) همگام با سایر بخش‌ها و سایر معاونت‌های دانشگاه کارش را شروع کرد و اولین کاری که انجام شد، ۳ دستگاه آمبولانس مجهز به سیستم‌های اکسیژن‌رسانی و اقدامات اولیه پیش بیمارستانی برای انتقال بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا در شهر زنجان، و در هر شهرستان هم یک آمبولانس اختصاص یافت که این اقدام باعث شد آمبولانس‌هایی که بیماران قلبی، تصادفی و سایر بیماران را منتقل می‌کردند، کمتر آلوده شوند .
 
دکتر جعفری‌‍روحی افزود: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، ۳۲۰۰ مورد مأموریت توسط اورژانس استان انجام شده که نزدیک به ۲۵۰۰ مورد توسط آمبولانس‌های اختصاصی به بیمارستان اعزام شده، و مابقی در درب منزل درمان شده‌اند .

وی تصریح کرد: طبق پروتکل وزارت بهداشت و برای جلوگیری از انتشار عفونت، تمامی بیمارانی که مبتلا به سندروم‌های تب‌دار تنفسی هستند باید توسط اورژانس ۱۱۵ به مراکز بیمارستانی منتقل شوند و آمبولانس‌های دیگر درگیر انتقال این بیماران نشوند. چراکه سطوح آمبولانس‌ها از آلوده‌ترین قسمت‌ها هستند .
 
دکتر جعفری‌روحی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا، اورژانس استان بیش از ۱۶ هزار ماموریت انجام داده است، که ۲ هزار و ۴۵۰ مورد آن مربوط به تصادف بود، اظهار داشت: ۲۳ نفر از نیروهای اورژانس در مواجهه با بیماران مبتلا به کرونا به این بیماری مبتلا شده‌اند .
 
 وی با تاکید بر اینکه آمار بیماران مبتلا به بیماری کرونا به صورت سیستمی انجام می‌شود، افزود: در مورد آمار مرگ و میر هم دستورالعمل وجود دارد که براساس آن تست از همه فوتی‌ها انجام می‌شود که در صورت مثبت بودن اعلام می‌شود.
 
رییس اورژانس استان زنجان با اشاره به وجود مقاومت در بین بیماران مبتلا به بیماری کرونا برای انتقال به بیمارستان، اظهار داشت: به جهت همه‌گیری بیماری کرونا، رها کردن بیمار مبتلا مخاطره انگیز است، و لذا باید با صحبت کردن موضوع را حل کرد .
 
به گفته دکتر جعفری‌روحی اعزام بالگرد اورژانس برای انتقال بیمار دستورالعمل خاص خود را دارد، و انتقال بیمار مبتلا به کرونا از طریق بالگرد در هیچ جای دنیا انجام نمی‌شود، ضمن اینکه انتخاب محل فرود بالگرد نیز بر عهده خلبان است.
 
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان تعداد پایگاه‌های اورژانس استان زنجان را ۶۰ مورد اعلام و بیان کرد: از این مجموعه ۲۲ پایگاه شهری و ۳۸ پایگاه جاده‌ای است و یکی از این پایگاه‌ها هم هوایی است .
 
وی از اضافه شدن یک پایگاه جدید به مجموع پایگاه‌های شهری زنجان در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: این پایگاه برای ارائه خدمت در حوالی شهرک صنعتی پیش‌بینی شده است.
 
رییس اورژانس استان زنجان با اشاره به افتتاح نخستین پایگاه اورژانس ریلی در خرم‌دره تصریح کرد: افتتاح این پایگاه برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود که با حضور مسؤولان کشوری انجام خواهد شد

دفعات مشاهده: 1102 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر